یکشنبه, تیر 3, 1403
Google search engine
خانهسایر اخبار ویژهمهر قدرشناسی از سرمایه‌های انسانی بر پیشانی فولاد مبارکه

مهر قدرشناسی از سرمایه‌های انسانی بر پیشانی فولاد مبارکه

معاون سرمایه های انسانی و سازماندهی بر شفافیت و آگاهی بخشی به كاركنان تاکید کرد و گفت: برای افزایش آگاهی همکاران تلاش می کنیم تا بیش‌ازپیش به حقوق حقه خود برسند.
به گزارش بازاریابی پلاس به نقل از پول نیوز، شکل گیری یک مجموعه به هدفگذاری، برنامه ریزی و سرمایه نیاز دارد. این سه گزینه در وهله اول باید کنار یکدیگر قرار گیرند تا یک مجموعه شکل بگیرد. اما از هنگامی که فعالیت مجموعه آغاز شد، نیروی انسانی نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. نیروی انسانی توانمند می‌تواند خلاقیت، نوآوری، کیفیت، کمیت، سودآوری و… را رقم بزند، همانگونه که نیروی انسانی ناتوان ضربه مستقیم به مجموعه وارد می‌کند.

اهمیت سرمایه انسانی

سالهاست مفهوم سرمایه به سوی انسان رفته و اعتقاد بر این است که سرمایه انسانی، نیرو یا توانی است که یک فرد باید بدست آورد و از آن نیرو در جهت تولید کالا یا خدمت به جامعه استفاده کند. این توان یا نیرو به تدریج سبب ارتقای زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه می‌شود. کشور‌های پیشرفته صنعتی دارای یک سرمایه انسانی قوی هستند، یعنی هر یک از افراد فعال جامعه یک یا چندین مهارت دارند. در مفهوم کلی، سرمایه انسانی در قالب دانش، مهارت، تخصص و توانمندی در افراد شکل می‌گیرد تا سبب افزایش درآمد، کیفیت خدمات و میزان تولیدات شود.

توجه جهانی

سرمایه انسانی برای هر کشور یا جامعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سرمایه انسانی به قدری اهمیت دارد که هر ساله بانک جهانی، گزارشی مبنی بر بهره‌برداری کشور‌ها از سرمایه انسانی‌شان منتشر می‌کند که به آن شاخص سرمایه انسانی می‌گویند. این شاخص عددی بین ۰ تا ۱ است و هر چه مقدار آن به یک نزدیکتر باشد نشان دهنده بهره‌وری اصولی از سرمایه‌های انسانی است.

رابطه سرمایه انسانی با توسعه اقتصادی

بررسی‌های صورت گرفته از وضعیت اقتصادی کشور‌های پیشرفته نشان می‌دهد، توسعه سرمایه انسانی با توسعه اقتصادی رابطه مستقیم دارد. به بیان ساده‌تر سرمایه‌ها و نیرو‌های انسانی موجب بهره برداری مناسب از سرمایه‌های فیزیکی کشور می‌شود، همانگونه که ناعدالتی‌های اجتماعی و ضعیف بودن سرمایه انسانی از نظر سلامتی و مهارتی، با فقر جامعه رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل اولین قدمی که دولت‌ها برای بهبود اقتصاد جامعه برمی‌دارند، آموزش به افراد و حفظ سلامتی آن‌ها است.

شناسایی نواقص

اگر هر جامعه یا بنگاه اقتصادی بدنبال رشد اقتصادی است، باید نواقص را شناسایی و عوامل موثر بر رشد سرمایه بررسی شود. اگر تمامی فعالیت‌های سازمانی و تولیدی توسط ابزارآلات و ماشین‌ها انجام شود، باز هم پیشرفت اقتصادی هر کشوری به سرمایه انسانی آن وابسته است. هر یک از سرمایه‌های انسانی یک جامعه مانند معادن و منابع انرژی می‌توانند مولد ثروت باشند، به شرط آن که با داشتن مهارت و دانش کافی، کار درست را در زمان درست انجام دهند.

ضرورت مدیریت سرمایه انسانی

منظور از مدیریت سرمایه انسانی، مدیریت کارکنان سازمان است که نقش اساسی در بهره‌وری کلی سازمان دارد. مدیریت نیروی کار سازمان، تعریف ساده‌تر مدیریت سرمایه انسانی است. مهم‌ترین منبع بخش مدیریت سرمایه انسانی، کارکنان هستند. به همین دلیل این بخش، به مواردی همچون ارتقا دانش و مهارت نیرو‌ها اهمیت می‌دهد. هدف مدیریت از این کار تبدیل نیرو‌های انسانی به منابع حیاتی است. این واحد وظایفی مانند جذب، آموزش، مدیریت، ساماندهی و حفظ کارکنان را بر عهده دارد، همچنین رشد و پیشرفت هر یک از کارکنان به این واحد بستگی دارد. واحد مدیریت منابع انسانی تمام تلاش خود را می‌کند تا در مسیر محقق شدن اهداف سازمان گام بردارد.

تلاش برای تکریم کارکنان

یکی از فولادسازی‌های مطرح کشور که نقش ویژه و تاثیرگذاری در تولید دارد، فولاد مبارکه اصفهان است. بی شک جایگاه فولاد مبارکه به عملکرد کارکنان بستگی دارد که از بالاترین رده مدیریتی تا پایین‌ترین رده کارگری تعریف می‌شود. نکته مهم مدیریت فولاد مبارکه توجه به سرمایه انسانی است که در این خصوص معاونت سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه تعریف شده است. این معاونت برنامه‌های منسجمی در برقراری ارتباط و تعامل بین کارکنان دارد و از هر فرصتی برای تکریم کارکنان بهره می‌برد.

شفافیت در دستور کار

معاونت سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه جلسه‌ای با موضوع بیمه و سلامت کارکنان با حضور مدیران فولاد مبارکه و بیمه ایران درسالن اجتماعات مرکز تحقیقات فولاد مبارکه برگزار کرد. در این جلسه معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه گفت: اعتقاد ما بر این است که باید به‌ویژه در حوزه معاونت سرمایه‌های انسانی با همکاران به طور شفاف صحبت کنیم و سطح آگاهی ایشان را در خصوص رویداد‌هایی که در شرکت ساری و جاری و به‌طورکلی زیست‌بوم فولاد مبارکه ارتقا بخشیم. علیرضا کاظمی افزود: برگزاری چنین جلسات و گفتمان‌هایی کمک می‌کند تا آگاهی همکاران افزایش یابد و این عزیزان بیش‌ازپیش به حقوق حقه خود برسند.

توجه به مشکلات درمان

معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه تلاش کردیم موضوعات و مشکلات همکاران را در حوزه درمان مورد بررسی و واکاوی قرار دهیم گفت: درمان در سنوات اخیر به یکی از مباحث مبتلابه همکاران مبدل شده و حجم زیادی از سؤالات را برای همکاران به وجود آورده است. کاظمی گفت: اگر چه طی سالیان اخیر نسبت به افزایش ارائه خدمات به همکاران اقدامات خوبی انجام شده است؛ اما گاهی اوقات به دلیل عدم آگاهی، همکاران نتوانسته‌اند از تمامی ظرفیت‌های بیمه طرف قرارداد استفاده کنند. وی از برخط شدن بسیاری از خدمات بیمه ایران خبر داد و گفت: سامانه جامع درمان بیمه ایران برای همکاران فولاد مبارکه راه اندازی شد.

آگاهی از توقعات

معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه در تشریح دیگر مزایای برگزاری جلسات رودرروی مدیران حوزه معاونت سرمایه‌های انسانی با کارکنان شرکت افزود: در این جلسات از سطح توقعات و نقطه‌نظرات همکاران آگاه می‌شویم و می‌توانیم با رصدکردن خروجی این جلسات سازوکاری بهتر، به‌روزتر و مؤثرتر برای برآورده‌کردن توقعات همکاران ایجاد کنیم و همانند سایر حوزه‌های شرکت، گام‌های بلندتری برای موفقیت و تعالی سازمانی برداریم.

مقالات مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هشت + 16 =

- Advertisment -
Google search engine

محبوب ترین

نظرات اخیر