شنبه, اردیبهشت 29, 1403
Google search engine
خانهخودروتایید کاهش تولید لاستیک خودرو در 2ماه اخیر

تایید کاهش تولید لاستیک خودرو در 2ماه اخیر

رئیس انجمن صنعت تایر ایران در مورد وضعیت تولید تایر در کشور گفت: تولید تایر در 2‌ماه گذشته کاهش پیدا کرده و ظرفیت تولید برخی از تایرسازان کم شده است.
جمال میرزایی ادامه داد: از عید امسال برخی از خطوط تولید خوابیده است؛ هرچند تولیدکنندگان درحال حاضر سعی می‌کنند که به نیاز بازار پاسخ دهند، اما پیش‌بینی می‌کنیم درصورت حل نشدن مشکلات کاهش تولید ادامه‌دار باشد.

وی گفت: از بهمن سال گذشته ارز به‌صورت قطره‌چکانی به ما تزریق شده و مشکلات ارزی ما به‌شدت افزایش یافته است. با اینکه ما خرید ارز هم انجام می‌دهیم، اما سوئیفت‌ها بموقع نمی‌آید و بعضا تحت کنترل ما هم نیست و این وضعیت باعث شده است برخی تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه به مشکل برخورد کنند و با کاهش تولید روبه‌رو شوند.

تقاضا بیش از مصرف شد

میرزایی در مورد نیاز بازار تایر کشور گفت: نیاز به تایرهای پرمصرف خودروهای سواری حدود 22تا 23میلیون حلقه در سال است که تولیدکنندگان داخلی نزدیک به 20میلیون حلقه مخصوصا در رینگ‌های پرمصرف مثل 13، 14و 15ظرفیت تولید دارند.
رئیس انجمن صنعت تایر ایران با بیان اینکه در حال حاضر تولید تایر در کشور بیش از نیاز داخل است، گفت: امروز به‌دلیل التهاباتی که در بازار وجود دارد تقاضا بیشتر از مصرف و تا حدودی غیرمنطقی است؛ درواقع به‌خاطر انتظارات تورمی و مشکلاتی که در حوزه قیمت‌گذاری ایجاد شده برخی، انبارک‌هایی ایجاد و تایر را دپو کرده‌اند تا از این محل سودی عایدشان شود و این باعث شده است تقاضا بیشتر از میزان مصرف شود.

میرزایی افزود: در یک‌سری تایرهای SUV واردات انجام می‌شود و بخشی هم توسط تولیدکنندگان داخل تولید می‌شود ولی در حوزه وسایل حمل‌ونقل باری و اتوبوسی حدود 70درصد واردات برای تامین نیاز کشور انجام و 30درصد هم توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود.

تایر گران می‌شود؟

رئیس انجمن صنعت تایر ایران در پاسخ به اینکه آیا ممکن است قیمت تایر افزایش پیدا کند؟ گفت: در برخی از سایزها مخصوصا رینگ‌های 13، 14و 15نرخ‌گذاری انجام شده که چندان با هزینه‌هایی که امروز ما با آن روبه‌رو هستیم همخوانی ندارد و برخی تولیدات ما زیان‌‌ده هستند؛ برای همین ما درخواست افزایش قیمت را داده‌ایم و منتظر هستیم که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مدارک را بررسی کند و به درخواست ما رسیدگی و اعمال نظر کند؛ بنابراین اگر هیأت حمایت از صنایع به جمع‌بندی برسد احتمالا در صنعت تایر یک افزایش نرخی را داشته باشیم؛ البته این افزایش، زیاد نخواهد بود. وی ادامه داد: با وجود اینکه ما برای افزایش قیمت درخواست داده‌ایم، اما منتظر این قیمت‌گذاری نیستیم و همه تولیدکنندگان در حال عرضه تایر به نرخی که برایشان مشخص شده، هستند و ذخیره‌ای در انبارهایمان نداریم بلکه هر آنچه تولید می‌کنیم عرضه می‌کنیم و نرخمان هم همان نرخی است که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مشخص کرده است.

مقالات مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

پنج × 1 =

- Advertisment -
Google search engine

محبوب ترین

نظرات اخیر